Головна » Файли » Конспекти |
[ Викачати з сервера (23.6 Kb) ] | 14.12.2016, 18:43 |
Урок на тему:
«Українська естрадна пісня: від джерела до океану»
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю В. Івасюка; вивести школярів на новий рівень осягнення значення українського естрадного мистецтва; розширити знання учнів у жанрі сучасної естрадної музики; розвивати естетичні смаки, творчі здібності; виховувати любов до національної культури, почуття гордості й усвідомлення себе українцем на кращих зразках української естрадної пісні. Тип уроку — комбінований. Обладнання: фонозаписи, фотографії видатних українських співаків, плакати із записами (для словникової роботи), роздатковий матеріал. Словникова робота: Естрада (фр.)—поміст, настил. Має два значення: 1) Сценічний майданчик на підвищенні, призначений для концертно-видовищних виступів. 2) У широкому розумінні — мистецтво, що об'єднує музичні, хореографічні, театральні та циркові жанри. Шлягер — пісня, що має велику популярність у певний період часу. Хід уроку
І. Організаційний момент
П. Музичне вітання. Оголошення теми, мети, мотивація навчальної діяльності (Звучить пісня «Зорепадом летять роки» у виконанні Т. Петриненка.) Учитель. Кожен час має свої риси. Його прикмети, його пульс, його інтонації неповторні. Кожен час народжує нові пісні, за якими можна відновити в пам'яті всі найвизначніші події в історії країни, в якій ти живеш, або найприємніші моменти власного життя. Таких хороших, яскравих пісень є дуже багато, але найкращі з них ті, які породжують у вас ностальгію за минулим. Здавна танцювальна музика, нескладні інструментальні награвання, різножанрові ліричні та комедійно-жартівливі пісні супроводжували побут людей. Та лише у 60-х роках XX ст. з'явився новий вид мистецтва — естрадна музика. До естрадного виду музики відносять танцювальну музику, пісні, твори естрадно-симфонічного оркестру. У 60—70 роки в тодішньому Радянському Союзі з'явилося сузір'я молодих талановитих композиторів які співали про неозорі краї Батьківщини, про новобудови і таких самих молодих сталеварів, колгоспниць і т. д. На естрадних підмостках ці пісні співали такі ж молоді й талановиті співаки, улюбленці ваших дідусів і бабусь: Е. Хиль, П. Бюльбюль-Огли, Н. Чепрага, Є. Мартинов, М. Магомаєв, В. Мігуля та інші. Всі співаки — російськомовні, всі пісні теж російськомовні. А інакше й бути не могло! Зверніть увагу на тему уроку. Ми сьогодні говоритимемо про народження саме української естрадної пісні. А батьком цієї пісні був і залишається Володимир Івасюк. То ж віддамо данину пам'яті цьому генію української естрадної пісні. (На столі, накритому вишитою скатертиною, стоять запалена свічка та фотографія композитора.) Учитель. До цього уроку група учнів вашого класу мала пошукове завдання. Вони повинні були підготувати повідомлення про життя, захоплення, характер В. Івасюка. Отож, надаємо їм слово.
III. Виклад нового матеріалу. Учень 1. Рута цвіте жовтим суцвіттям. Але трапляється і таке, що ця квітка один раз на 10 років квітне червоно. Упродовж багатьох років рута жила в легендах на нашій землі, чекаючи, щоб хтось молодий, талановитий і сміливий віднайшов та оспівав її. Так уже повелося, що поняття «червона рута» у кожного свідомого українця назавжди асоціюватиметься з іменем В. Івасюка. Учень 2. Він народився 4 березня 1949 р. у м. Кіцмань Чернівецької області. Володя завжди був слухняною дитиною. Закінчив з відзнакою музичну і середню школу. На скрипці навчився грати у 5 років. Ще й читати не вмів. У дощ, у сніговицю, через снігові завали батько носив малого Володю до музичної школи на заняття. Учень 3. Працьовитість Володі вражала всіх. Такий приклад: за порадою вчителів батьки віддали сина до Києва, до школи для обдарованих дітей при Київській консерваторії. Але незабаром змушені були його забрати, бо він приїжджав додому з чорною від скрипки шиєю: грав по 6—7 годин на добу. Учень 4. Окрім музики, Володя дуже захоплювався українською літературою. Більше того, сам був поетом. Найкращі пісні композитор написав на власні тексти: «Червона рута», «Водограй», «Я піду в високі гори», «Пісня буде поміж нас», «Аве Марія». Учень 5. Свої перші пісні — «Капелюх», «Батьківщино моя», «Ласкаво просимо» — хлопець написав у 15 років. Івасюк часто виїжджав у гори, розмовляв з гуцулами, записував їхні пісні, коломийки, легенди. Він багато працює і нарешті це дає результат: у 1970 році написано «Червону руту». Учень 6. На відміну від більшості авторів того часу, які були «носіями з чужого плеча», бездарними примітивістами і лише засмічували пісенний жанр низькопробним ширвжитком, В. Івасюку вдалося створити твір, який став символом духовності української естради. Фантастичну пісню мовою оригіналу співали в усіх куточках СРСР. Вона не знала кордонів — і досі звучить в Америці, Канаді, Австралії, Європі. Учень 7. Навіть ті, хто ніколи не розмовляв українською мовою, не цікавився українською культурою, з величезним задоволенням співали пісню українською. Поява «Червоної рути» — незабутня подія не лише у творчості композитора. Завдяки їй світ відкрив для себе Україну, та й ми усвідомили себе нацією. (Звучить пісня «Червона рута» у виконанні учнів.) Учень 8. Володимир не зупинився на досягнутому. Незабаром з'являється «Водограй». Цією піснею відкривали і завершували найпрестижніші пісенні фестивалі. А їх автору було всього 20 років. (Звучить пісня «Водограй» у записі різних виконавців.) Учень 9. Володимир Івасюк знаний насамперед як композитор-пісняр. За своє коротке 30-річне життя він написав понад 100 пісень. Також звертався і до інших жанрів, зокрема інструментальних, камерних оркестрових, писав музику до театральних вистав. На жаль, усі вони жодного разу не були опубліковані. У планах і мріях були симфонії та перша у тодішньому Радянському Союзі рок-опера «Дарина», до якої Івасюк устиг написати лібрето. Учень 10. Його трагічне життя обірвалося на злеті — раптово і несподівано. Досі обставини і причини трагедії залишаються головоломкою. Але він залишився жити у своїх піснях. Музика В. Івасюка — найчистіша і найсвітліша, до неї з трепетом і хвилюванням хочеться прилинути у хвилини радості і піднесення, у свята й урочистості, у час радісний і смутний. У житті цієї людини, як і у долі українського народу, переплелися радість і вічний смуток, щастя і туга. (Звучать уривки різних пісень В. Івасюка) Учитель. В. Івасюк жив у той час, коли все національне - у музиці, літературі, живописі, драматургії - душилося комуністичною системою. Це, власне, і довів подальший розвиток української естради: вона потрапила в соціальні лещата чиновників від культури. Посипалися на голову учасників як ВІА та рок-груп, так і фольк-гуртів вказівки, заборони, розпорядження. Вони «насаджували» тематичні програми, цензурували тексти пісень, викидали з репертуару «підозрілі» твори. Володя Івасюк не поступився цим вимогам. Тексти його пісень мають історичну і фольклорну основу, притаманний українським народноспівам сюжет. Одні не сприймали його творчість, другі заздрили його славі, третіх сердила його незалежність у судженнях та поведінці, а багатьох сучасників просто обурював той глибоко національний дух, притаманний його пісням, дух, який пробуджував українство від заколисуючих дифірамбів, офіціозної пропаганди, що уславляла штучну спільноту - «радянський народ». І всі ці недоброзичливці, як могли, шкодили таланту. Урешті-решт досягли мети: композитора передчасно не стало. А все це космос віщував на зорі життя артиста. Дивовижно, але факт: великі таланти народжуються й виростають, як правило, у місцині, де раніше вже народжувалися світочі. І це, мабуть, закономірно: талант проростає в освяченому Богом місці, у тій точці, де самі космогенні сили сприяють його розвитку. Хата Івасюків у Кіцмані була збудована на тому місці, де колись жила родина Воробкевичів (композитора і класика української музики Сидора Воробкевича). Місцина, муза і доля Воробкевичів, немов осяяння, наснажувала хлопчика. П'ятирічним він бере до рук скрипку, а вже за два роки його ім'я з'являється в пресі. У 1964 р. в Україні народжується перший вокально-інструментальний ансамбль. Не у великому місті, а в Кіцмані, на Буковині. І вже незабаром - концерт зняли на плівку і показали по Центральному (Московському!) телебаченню. Учитель. Але попри славу, Володю тривожив і смуток - класично вихована музична еліта Львова не поспішала підтримати самородка з Кіцмана. Його вчитель, улюблений керівник А. Кос-Анатольський відверто ігнорував запрошення на його концерт. За музику до спектаклю О. Гончара «Прапороносці» в Москві Івасюк отримав диплом І ступеня і звання лауреата на Всесоюзному конкурсі музики до спектаклів, а в Києві - заздрісні «земляки» викреслили таємно прізвище Івасюка зі списку претендентів на Державну премію ім. Шевченка. Це був удар долі, підступний і страшний, який боляче обпік митця. 24 квітня 1979 р. Володя повернувся з Хмельницького, де був членом республіканського журі, о 13 годині пішов до консерваторії і... більше не повернувся... Його шукали 24 дні. Солдат випадково натрапив в Брюхановському лісі під Львовом на його тіло. Міліція ж припинила пошуки... за сім діб до того... Чим це пояснити? Можливо, вже тоді було відомо, де тіло Івасюка? (Пісня «Я піду в далекі гори», В. Івасюк). Він жив, творив, кохав, співав і мріяв. Та мріям збутися усім так й не судилося. Недолюбив, недоспівав, і недоміряв. Раптово життя Володі обірвалося. Хто ж винен, що страшний цей злочин Так нерозкритим досі і зостався? Хто ж посприяв, що кат-злочинець У Врюховецькім лісі заховався? Той день, сльозами смутку оповитий, Собі у коси заплела весна. Стояв народ сумний і зляканий, збентежений, А в їх серцях ще свіжа рана, борозна... Його мелодії - це ніби промінь світла, Це ніби крик душі, палкий вогонь. І кожна пісня, мов маля тендітне, Черпає силу духу і тепло долонь. О, люди, люди! Може, досить вже терпіння? Трагічна смерть Володі кличе до спокути. Одна надія на людське сумління, Не маємо ми права, щоб забути Поета, Композитора, Митця! Пошли нам, Боже, віри, мудрості і сили Дізнатись гірку правду до кінця, І дати його пісні другі крила.. (Звучать уривки різних пісень В. Івасюка) Учитель. І «Червону руту», і «Водограй», й інші пісні, про які йшлося, співали сучасники В. Івасюка — С. Ротару, Н. Яремчук, В. Зінкевич, гурти «Смерічка» та «Червона рута». Можна сміливо сказати, що саме творчості Івасюка вони завдячують становленню себе як майстрів естради. А разом — і автор, і виконавці — вони були відправною точкою для наступних талановитих молодих співаків, які зараз є метрами естради: О. Білозір, І. Бобула, Л. Сандулеси, Т. Петри-ненка, тріо Мареничів, І. Поповича. (Учитель відкриває дошку, на якій вивішено фото співаків 70— 80рр. XX ст.) IV. Перевірка домашнього завдання Учитель. Назвіть улюблених естрадних співаків своїх батьків. (Відповіді дітей.) Учитель. А тепер з таким же запитанням я звертаюся до наших гостей. (Відповіді гостей.) Учитель. Як бачите, багато імен повторювалося. Дійсно, естрадні співаки 70—80-х рр. XX ст. були кумирами, а їхні пісні — шлягерами. Старше покоління добре знає і досі любить своїх улюбленців сцени, а чи знаєте ви своїх так само, чи знаєте тих, хто творить сучасну українську естраду? Розділимося на дві команди: 1-ша команда «Шлягер», а 2-га команда «Естрада». V. Проведення змагання 1. Кожен гравець з команди по черзі має назвати ім'я та прізвище українського співака. Та команда, яка дасть відповідь першою, виграє. 2. Впізнати голос українського співака за записом. 3. Доспівати пісню за уривком. Підсумок за турами. 1. «Назви ім'я» —16. 2. «Впізнай голос» — 2 6. 3. «Доспівай пісню» — 3 6. Гості класу — журі — визначають переможців, які отримують високі оцінки. Учитель. Аналізуючи відповіді на запитання анкети «Про кого з українських співаків ви б хотіли більше дізнатися», я побачила, що ви орієнтуєтесь у вирі музичної естради, непогано знаєте сучасних виконавців. Серед них — два гурти, які на сьогодні стоять в авангарді української поп та рок-музики. Вони знані й шановані не тільки українським слухачем, а й у Європі. І це перш за все тому, що обидві групи широко використовують у своїй музиці справжній український мелос. Це — «ВВ» на чолі з О. Скрипкою та «Океан Ельзи» з В. Вакарчуком. VI. Прес-конференція Учитель. Я пропоную ближче познайомитися з лідером групи «Океан Ельзи». А зробимо ми це шляхом прес-конференції. Уявіть, що ви журналісти різних ЗМІ і ставите запитання зірці. Спершу треба назвати себе, потім — кореспондентом якої газети ви є, а тоді поставити саме запитання. Отже, запрошуємо до нашої студії гостя — лідера та соліста групи «Океан Ельзи» В. Вакарчука. (Роль Вакарчука грає учень старшого класу. Наприкінці прес-конференції звучить пісня у виконанні групи «Океан Ельзи».) VII. Підсумок уроку Учитель. Різними шляхами приходять на концертну естраду виконавці. Одні зі школи мріють співати. Вони впевнено йдуть до мети, отримуючи спеціальну освіту. Інші визначають своє покликання потім. Багато приходить в естраду з художньої самодіяльності. Але який би шлях не привів людину на сцену, слід пам'ятати, що естрадне мистецтво — річ серйозна, яка вимагає не тільки таланту, а й спеціальної освіти, високого інтелекту і майстерності. Пам'ятайте про це і ви та вчіться вибирати в океані пісень ті, що в майбутньому знову й знову повертатимуть вас у найкращі хвилини вашої молодості. Урок закінчено. На все добре. | |
Переглядів: 1178 | Завантажень: 15 | |
Всього коментарів: 0 | |