Головна » Файли » Конспекти

Конспект уроку "Музична мова... і розмова"
[ Викачати з сервера (37.2 Kb) ] 01.02.2017, 00:15

Музичне мистецтво 2 клас.

Тема. Мова та розвиток музики

Тема уроку Музична мова... і розмова

Мета:

  • Дати уявлення про спільне і відмінне у розмовній і музичній мовах, про інтонацію, як основу розмовного та музичного висловлювань.

•   визначити багатогранні можливості музики; навчатися відчувати фрази та речення у музичному творі, їх динаміку; ознайомити учнів із поняттями «інтонація» та «зерно"-інтонація»; учити знаходити у творах інтонаційне «зерно»;

•   розвивати емоційну сферу учнів; удосконалювати співацькі навички;

•   виховувати в учнів інтерес до музики.

Музичний матеріал: Л. Бетховен «Бабак»; сучасна поспівка «Санчата»;

М. Ведмедеря «Наша мова».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; портрети Л. Бетховена та М. Степаненка; репродукція картини А. Ватто «Савояр з бабаком».

Обладнання: ТЗН; музичний інструмент; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

 Учні входять до класу під музичний супровід (А. Філіпенко «Кришталева зимонька»).

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку.

Музичне вітання

Урок музики почався, кожен з нас приготувався,

Ми готові вже співати, грати й навіть танцювати.

Учитель. Вітаю вас діти на уроці музичного мистецтва  тема якого  «Музична мова і… розмова». Сьогодні ми з вами навчимося визначати спільне та відмінне у розмовній та музичній мовах, познайомимося з поняттям музична інтонація та будемо слухати та розучувати нові музичні твори.  Для роботи  нам необхідний чудовий настрій. Погляньте один на одного, посміхніться один одному. Нехай цей заряд бадьорості не залишає вас до кінця уроку.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель

Музика, як казка, музика — жива.        

І не треба серцю будь-які слова.        

Бо чого не зможеш словом досягти.

В музиці розкажеш щиру правду ти.

                                          Н. Красоткіна

      Справді, музика передає різні почуття, звеселяє та заспокоює, розважає, змушує замислитися...

На попередньому уроці ви говорили про те, що музика спілкується зі слухачем мовою звуків.

♦   Чи може музика перенести нас у давні часи та розповісти історію маленького хлопчика?

ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Слухання музики

Учитель. Розгляньмо репродукцію картини Антуана Ватто «Савояр з бабаком»! (Савояри-безпритульні хлопчики-жебраки, які заробляли собі на їжу, виступаючи з дресированими бабаками). Містами та селами йде мандрівник зі своїм маленьким другом – бабаком.  У руках хлопчика старовинний механічний музичний інструмент — шарманка. Обертаючи її ручку, шарманщик міг виконувати 6—8 записаних на механізмі інструмента мелодій. Саме цим бідні діти заробляли собі та своїм рідним на життя.

Вражений майже цирковою майстерністю й водночас злиденним життям дітей німецький поет Йоган Гете написав вірш. Послухайте декілька рядків.

 

 

Із краю в край невтомно йду,

І мій бабак зі мною.

Надвечір дім собі знайду,

І мій бабак зі мною.

Поміркуйте, якою має бути музика, що «розповідає» про бідного хлопчика та його друга бабака.  (Відповіді учнів)

Вчитель. Понад 200 років тому видатний німецький композитор Людвіґ ван Бетховен написав пісню, у якій ідеться саме про такого хлопчика, який мандрував зі своїм вірним другом.

♦   Прослухайте цей твір і скажіть, чи розкриває музика картину життя бідного хлопчика.

Слухання пісні Л. Бетховена «Бабак».

♦   Чи саме такою ви очікували почути музику?

Схарактеризуйте музику, користуючись словничком (обираючи необхідні характеристики).

 

Пропоную об'єднатися у дві групи: перша група — це «виконавці», які імітуватимуть гру на шарманці, а друга — «диригенти», які намагатимуться у диригентських рухах передати настрій і характер твору.

Повторне слухання твору (Л. Бетховен «Бабак») із пластичним інтонуванням.

Вокально-хорова робота

Учитель. Відчути характер пісні нам допомогло злиття літературної та музичної мови.

♦  Чи залежить характер музики від тексту?

(Відповіді учнів).

Звісно, характер музики відповідає тексту.

Отже, діти, розмовна мова і музична мова схожі насамперед будовою (слова-мотиви, фрази, речення).

 Прочитайте виразно текст поспівки «Санчата».

♦   Які речення є в тексті? (Питальні й стверджувальні)

♦  Чи це відображено в мелодії поспівки? Розгляньмо схему!

 

Отже, мелодія точно повторила інтонацію питальних і стверджувальних речень. Ви помітили, що я використала слово «інтонація»?

Робота з поняттями

Інтонація — це виразне промовляння тексту. Музична мова дуже наближена до розмовної, тому вона також має свою інтонацію. Музична інтонація — це основа музики, її характер. Так само, як у розмовній мові, музичні інтонації є запитальними, стверджувальними та окличними.

Виконання поспівки «Санчата» з дотриманням питальних і стверджувальних інтонацій, із показом руху напряму мелодії.

 

Учитель. 3 чого саме виростає інтонація музичного твору? У мене в руках маленьке зернятко, назвемо його «зерно» -інтонація. Так само, як із зерна виростає колосок, із «зерна» - інтонації утворюється мелодія, що має багато складових. Розглядання Ілюстрації.

«Зерно» - інтонація — це найбільш важливий і виразний мотив, з якого виростає загальна інтонація музичного твору. Подеколи «зерно» може складатися лише з 2—4 звуків.

Музична фізкультхвилинка « Де ж то , де ж то Наші ручки?»

Вчитель. Діти, чи знаєте ви, що таке дражнилки? Дражнилки - це короткі глузливі вірші, що висміюють те або інша якість, а іноді і просто прив'язані до імені. Інтонації дражнилки, та скарги скривдженої дитини передав у музиці Михайло Степаненко. П’єси «Дражнилка» та «Скривдили» композитор вмістив до збірки «Дитячий зошит».

Послухайте п’єси, що вони виражають і зображають.

Вправа  «Мова та музика схожі»

Вокально-хорова робота

Учитель. Ми сьогодні багато говорили про мову. Саме їй присвячено пісню Миколи Ведмедері «Наша мова».

Розспівування.

 

 

Слухання та розучування пісні М. Ведмедері «Наша мова».

ІУ. Підсумок уроку.

 Бесіда

♦   Без чого наша мова була б нецікавою та невиразною?

♦   Що таке інтонація? З чого вона народжується?

♦   Як називають старовинний механічний музичний інструмент, що допомагав бідним дітям заробляти на життя?

♦   Хто є автором пісні «Бабак»?

 

Учні виходять із класу під музичний супровід (М. Ведмедеря «Наша мова»).

Категорія: Конспекти | Додав: lubovshum
Переглядів: 2335 | Завантажень: 26 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar