Головна » Файли » Конспекти

Конспект уроку "Хорова музика: Духовна музика"
[ Викачати з сервера (19.7 Kb) ] 05.03.2017, 15:38

Урок 20

Тема: Хорова музика: Духовна музика

Мета: навчити учнів характеризувати особливості духовної музики, особливості вираження життєвого змісту хоровими жанрами; ознайомити учнів із поняттями «прелюдія» («прелюд»), «херувимська», «Духовна музика»;

Розвивальна: розвивати мистецький світогляд, естетичний смак учнів;

Виховна: прищеплювати учням зацікавленість музичним мистецтвом, зокрема духовною музикою.

Музичний матеріал: А.Ведель «Херувимська»; С.Рахманінов. Прелюд до – дієз мінор; Б.Гірський «Рідна мова»

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет А.Веделя; фотозображення Володимирського собору в Києві, ікони «Володимирська Богородиця»

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Хід уроку

Учні входять до класу під звучання церковних дзвонів.

1. Організаційний момент.

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Діти, чи впізнали ви музику, під яку ви заходили до класу? (Відповіді дітей) Так, звичайно ж це урочистий церковний дзвін. Саме він нас покликав на урок музичного мистецтва тема якого «Духовна музика».

3. Основна частина

Вчитель.  Дзвони завжди були і є в пошані людей. Саме вони, в далекі часи сповіщали людей про радісні події, скликали, коли ставалася біда, кликали на службу Божу. Тай в наш час нічого не змінилось. Згадаймо Революцію Гідності. Саме дзвони Михайлівського собору скликали всіх українців боронити свою Батьківщину.

Споглядання фотозображень творів мистецтва.

Подивіться на ці величні споруди. Що нагадують вам їх образи? Можливо, великі дзвони?

(демонструє фотозображення Володимирського собору в Києві та розповідає про особливості звучання соборних дзвонів).

Охрещені й освячені церквою, дзвони сприймалися як жива істота зі своїм іменем, голосом і долею. . Церковний дзвін утішає людину і спонукає до молитви, а ще, кажуть, має цілющі властивості бо зцілює душу і тіло, й освячує повітря. Дзвіниця собору це гігантський музичний інструмент, який чує все село чи місто.

Чутливе ставлення до мистецтва православних дзвонарів відчувається у творах С.Рахманінова. Інтонації дзвонів є характерними для багатьох творів Рахманінова, особливо фортепіанних. Прелюд – один із найвідоміших таких творів композитора.

Робота з поняттями

Прелюдія (прелюд) – означає «вступ». Це невелика інструментальна п’єса, що була спочатку вступом до основного музичного твору.

Прелюд С.Рахманінова сповнений почуттями урочистості та схвильованості, простими та вражаючими контрастами, що, виявляються то в тривожних суворих інтонаціях дзвонів, то в напружено – стрімкому русі. Музичний образ дзвонів уперше з’являється саме в цьому творі композитора. Хвилююча музика цього Прелюда розповідає про силу почуттів, про мужність людини, яка постійно шукає, бореться і вперто прагне щастя. Розпочинається прелюд тяжкими акордами, нагадують звучання які великих дзвонів.

У середині твору мелодія стає більш рухливою та неспокійною, виражаючи сум’яття і романтичні поривання ліричного героя, а далі знову чуються тривожні удари великого дзвона.

4. Слухання музики

Слухання Прелюду до – дієз мінор С.Рахманінова

- Чи нагадує вам Прелюд С.Рахманінова великодні дзвони, а може, композитор прагнув виразити своєю музикою високі духовні поривання?

- Якими фарбами ви б намалювали свої враження від музики С.Рахманінова?

Споглядання фотозображень творів мистецтва

Учитель демонструє фотозображення ікони Вишгородської (Володимирської) Богоматері та розповідає історію цієї ікони.

     Однією з головних святинь Київської держави, яка дожила до наших часів, хоча і втратила свій первісний вигляд, є ікона Вишгородської Божої Матері. Її автором вважають апостола Луку, який наважився відтворити образ Божої Матері – Діви Марії, будучи єдиним свідком-євангелістом її земної доби, на дошці зі стола, за яким їв малий Ісус, Марія та Йосиф. Божа Мати, побачивши її, промовила: “Віднині ублажатимуть Мене всі роди. Благодать Народженого від Мене й Моя нехай буде з цією іконою”. Прекрасні образи цієї ікони викликають у наших душах

звучання піднесеної, просвітленої  музики. Таку музику, що звертається  до  

душі й іноді є краще зрозумілою за слова, ми можемо почути у храмах

під час богослужіння. Що ж це таке – духовна музика?

Робота з поняттями

Духовна музика – це вокальні, інструментальні або вокально – інструментальні твори на релігійні тексти чи сюжети.

Слухання музики

Духовну музику писали кращі представники музичної культури – Й.С.Бах, В.А.Моцарт, А.Бортнянський, М.Березовський, А.Ведель та ін. Артемій Ведель - український композитор, диригент, співак та педагог 18 століття, творчість якого охоплює також сферу духовної хорової музики. Сьогодні ми послухаємо твір А.Веделя «Херувимська».

Робота з поняттями

Херувимська – це духовний вокальний твір для хору, що починається словами «іже херувими» (звідси й назва).

Цей різновид духовного співу відомий з УІ століття та вирізняється

особливою урочистістю, він створений для виконання хором а капела, тобто без інструментального супроводу.

Слухання музики

Музика «Херувимської» вражає задушевністю, що робить її співзвучною з іконою Володимирської Божої Матері. Прослухайте твір А.Веделя «Херевимська» та дайте відповідь на запитання, розглядаючи образ Вишгородської (Володимирської) Богоматері.

- Яким звучанням відлунюється в душі образ Вишгородської Богоматері?

Слухання твору А.Веделя «Херувимська»

5. Музична фізкультхвилинка «

 

 

 

 

Ти щасливий , то роби за нами так…»   

6. Вокально – хорова робота

Розспівування

Продовження роботи над піснею Б.Гірського «Рідна мова»

     7. Підбиття підсумків уроку

Об’єднати клас у три групи. Кожна група готує відповідні на запитання.

   І група «Музиканти». Як ікона Вишгородської (Володимирської) Богоматері допомогла мені почути музику А.Веделя «Херевимська»?

  ІІ група «Художники» Як музика А.Веделя «Херувимська» допомогла мені побачити ікону Вишгородської (Володимирської) Богоматері?

   ІІІ група «Музикознавці». Які засоби виразності споріднюють музичне та образотворче мистецтво?

 

    8. Домашнє завдання

Відтворити засобами образотворчого мистецтва зміст музичних творів, що звучали на уроці.

 

 

 

 

 

Духовна музика — це вокальні, інструментальні або вокально-інструментальні твори на релігійні тексти чи сюжети.

Духовну музику писали майже всі визначні композитори світу. Духовний твір для хору, що починається словами херувими» називається «Херувимська». Херувим — це янгол посередник між Богом і людьми.

Я у світі музики: сприймаю, розум

Які почуття викликає ця музика? Які образи виникають у вашій уяві? Що вражає вас у виконанні цього твору? Про що можна розмірковувати, слухаючи цей твір?

 

 

Хорова музика має величезний вплив на людину, тому їй відводиться вагома роль у релігійних обрядах.

Чи були ви в Божому храмі? Що вас вразило найбільше? Напевно, сама атмосфера — таємнича й урочиста: мерехтіння свічок, пахощі ладану... Ікони, мозаїки, фрески, а ще, можливо, — спів?

Під час служби в храмі звучить хорова музика. Можливо, саме ця музика здатна звертатися до душі, до серця до почуттів людей краще, ніж слово. Вважається, що звуки музики в храмах — це наслідування ангельському співу

Категорія: Конспекти | Додав: lubovshum | Теги: 5 клас, Конспект уроку, Музичне мистецтво
Переглядів: 2609 | Завантажень: 53 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar